Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu spawalniczego?

list W: Porady

Spawanie to jedno z najważniejszych procesów w przemyśle metalowym, budowie konstrukcji stalowych, naprawach i wielu innych dziedzinach. Jednak aby osiągnąć doskonałe połączenia spawalnicze, niezbędne są odpowiednie narzędzia, w tym uchwyt spawalniczy. Przyjrzyjmy się uchwytom metod spawalniczych MAG oraz TIG, oraz dowiedzmy się, na co zwracać uwagę przy wyborze modelu.

Nieistotnie, którą metodą spawasz – MIG czy TIG – właściwości oraz cechy uchwytów roboczych będą bardzo podobne.

Typ chłodzenia

Po pierwsze musimy określić typ chłodzenia, ale to zazwyczaj uwarunkowane jest tym, czy posiadamy chłodnicą płynu przy urządzeniu lub zewnętrzną. Jeśli nie posiadamy – wybieramy uchwyty chłodzone gazem. Jeśli posiadamy – w 99,9% przypadków wybieramy uchwyt chłodzony płynem.

Uchwyty MIG chłodzone cieczą także mogą być niewielkich rozmiarów, zapewniając mniejszą wagę i gabaryt niż uchwyty MIG chłodzone gazem, jednocześnie przy większej sprawności wynikającej z parametrów obciążeniowych podanych przez producenta.

Obciążalność

Obciążalność to kolejna cecha potrzebna przy doborze akcesorium spawalniczego, jakim jest uchwyt. Tutaj należy wiedzieć, jakim natężeniem prądu [A] będziemy spawać i odnieść wartość prądu do cyklów pracy.

Cykl pracy, najprościej mówiąc, jest to czas pracy odniesiony do przedziału czasowego równego 10 minut, a wyraża się w procentach [%]. Jeśli spawamy prądem 150 Amper przez 30 sekund, a następnie przez kolejne 30 sekund jest przerwa, po czym cykl się powtarza, oznacza to, że mamy cykl pracy 50% pod obciążeniem 150A. Można powiedzieć, że jeśli spawasz przez 5 minut, po czym 5 minut uchwyt się ochładza, jest to taki sam cykl pracy jak powyżej, interwały czasowe nie mają tu większego znaczenia.

Zaznaczyć trzeba, że jeśli pracujesz ze spawarką tylko 30 minut miesięcznie, ale w cyklach i obciążeniu jak powyżej, to i tak potrzebny będzie uchwyt o podobnych parametrach wytrzymałościowych, jakbyś spawał 5 godzin dziennie. Jeśli ogranicza nas budżet, w takim przypadku lepiej zrezygnować z jakości, wybierając uchwyt tańszego producenta, niż wybrać super elastyczny, ale o niedostatecznych parametrach.

Waga, ergonomia i inne czynniki

W większości przypadków dopiero na końcu patrzymy się na wagę, ergonomię, typ i rozmiar części korpusu palnika wraz z częściami zużywającymi się, takimi jak dysze gazowe, dyfuzory, łączniki.

Oczywiście jeśli spawasz metodą TIG na instalacjach niewielkich konstrukcji w pozycji wymuszonej, przez co trzymasz ręce uniesione przez 20 minut, to wiadomo, że lżejszy uchwyt TIG chłodzony gazem będzie lepszym wyborem niż coś ciężkiego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień